Atlas gór świata; album, atlas

Dostępność: chwilowo niedostępny
Cena na expressmap.pl: 97,44 zł 97.44
Cena detaliczna sugerowana przez wydawcę: 149,90 zł
ilość egz.

towar niedostępny

opis

Atlas gór świata
album, atlas

seria: atlasy górskie
data wydania: 2018
data aktualizacji: 2018
format: 22 x 32 cm
liczba stron: 472
oprawa: twarda
wersja językowa: polska
ISBN: 978-83-8046-543-5
EAN: 9788380465435
Publikacja nagrodzona!

„Atlas gór świata” to ilustrowane kompendium wiedzy o ponad 250 pasmach, masywach i łańcuchach górskich siedmiu kontynentów.

Publikacja łączy w sobie zalety encyklopedii (m.in. opisy środowiska przyrodniczego oraz historii eksploracji poszczególnych pasm, zestawienia najwyższych szczytów, liczne ciekawostki), atlasu (150 stron map w różnych skalach), albumu (blisko 500 fotografii) i praktycznego poradnika (informacje o dostępności turystycznej). Całość uzupełniają: wstęp o historii związków człowieka z górami (od świętych gór do rozwoju alpinizmu), wprowadzenie do zagadnień geograficznych (geneza gór, ich budowa, cechy gór wysokich etc.), słownik terminów górskich oraz indeks nazw.

Liczba i różnorodność tematów zawartych w publikacji są naprawdę imponujące: książka prezentuje ponad 250 pasm, masywów i łańcuchów górskich, od wielkich systemów (Andów, Kordylierów i Himalajów) po mniejsze, ciekawe, często egzotyczne pasma (daleka Syberia, afrykański interior, górzyste wyspy Oceanii, mało znane góry Ameryki Łacińskiej etc.). Nie brakuje żadnego z dużych, samodzielnych łańcuchów górskich świata.

Dużą zaletą „Atlasu gór świata” jest intuicyjny i powtarzalny układ treści, umożliwiający łatwe porównanie map i informacji – zarówno encyklopedycznych, jak i praktycznych – o górach z różnych części świata.

Góry od wieków fascynowały człowieka swoim pięknem, majestatem, niedostępnością i surowością krajobrazu. Sięgające nieba, pokryte wiecznymi śniegami wierzchołki, skalne olbrzymy oraz wyniosłe zielone szczyty budziły zachwyt, szacunek i niepokój. Rodziły mity i legendy. Były celem naukowych wypraw, impulsem do sportowej rywalizacji, natchnieniem artystów. „Atlas gór świata” powstał dzięki tym fascynacjom.

Po ciepło odebranym przez Czytelników i wielokrotnie nagradzanym „Atlasie gór Polski”, „Atlas gór świata” to kolejna solidnie opracowana i efektownie wydana pozycja, która powinna wejść do kanonu lektur każdego miłośnika gór.

Z okładki:

Atlas gór świata jest wspaniałą skarbnicą wiedzy o świecie gór. Nie tylko o górach najwyższych, najtrudniejszych, najpiękniejszych – po prostu o wszystkich.

Mamy tu opisy geograficzne, kulturowe, cenne mapy i możliwość eksploracji. Wiedza zawarta w Atlasie gór świata jest ogromna. Z pewnością wielu czytelników, wzbogaconych o tę konkretną wiedzę, poczuje w sobie zew przygody i wyruszy na swoje Szczyty Marzeń.

Kiedy kompletowałam swoją Koronę Ziemi, brakowało mi wielu informacji. Po prostu nie było wtedy Atlasu gór świata…

Anna Czerwińska

Taterniczka, alpinistka i himalaistka. Dokonała wielu przejść trudnych dróg w Tatrach i Alpach w zespołach kobiecych (m.in. letnie i zimowe przejście północnej ściany Matterhornu). W kobiecym zespole zdobyła Rakaposhi (7788 m n.p.m.), uczestniczyła w pierwszym czysto kobiecym wejściu na Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Jako pierwsza Polka zdobyła Koronę Ziemi (najwyższe szczyty wszystkich kontynentów). Weszła na sześć głównych ośmiotysięczników.

Wydawało mi się, że mój Świat Gór jest już pełny i kompletny, że byłem wszędzie. Wspaniale pomyślany, napisany i zrealizowany z rozmachem Atlas gór świata pokazuje, ile jeszcze pozostało do poznania. Odkrywa przed nami całą różnorodność i bogactwo terenów górskich na Ziemi. (…) Dla każdego, kto kocha Góry.

Leszek Cichy

(z przedmowy)

Geodeta, bankowiec, himalaista, pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą. Wspina się od 1969 r., dużo w sezonach zimowych w Tatrach i Alpach. W Karakorum stanął w 1974 r. na szczycie dziewiczego Shispare (7619 m n.p.m.), na ośmiotysięcznik Gasherbrum II wszedł nową drogą w roku następnym, podobnie jak w Himalajach na Yalung Kang – zachodni wierzchołek Kanczendzangi (8505 m n.p.m.). Mierzył się też z innymi ośmiotysięcznikami: Makalu, czterokrotnie z K2 (z tego raz zimą). Jest pierwszym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi. Zrobił to w ambitnym stylu: na Aconcaguę (6960 m n.p.m.) w Ameryce Południowej poprowadził nową, trudną drogę południową ścianą, na Mount McKinley (6193 m n.p.m.) dokonał pierwszego polskiego przejścia najdłuższej i najpiękniejszej drogi Cassina na południowej ścianie. Na Evereście stanął w zimie, 17 lutego 1980 r., razem z Krzysztofem Wielickim, podczas pamiętnej wyprawy.

Góry są dla mnie miejscem… szalenie ważnym! To w nich odnajduję wytchnienie i wracam na niziny z naładowanymi akumulatorami. Cieszę się, że po prostu SĄ.

Cieszę się również, że powstał ten Atlas, bo dzięki niemu można marzyć i planować kolejne wyprawy. Zapraszam Was do lektury i realizacji swych marzeń! Pięknych gór Wam życzę!

Kinga Baranowska

Himalaistka, zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzandze. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany sportowe związane z Koroną Himalajów (14 ośmiotysięczników); sztuka ta nie udała się do tej pory żadnej Polce. Na wszystkie ośmiotysięczniki Kinga wspięła się bez używania dodatkowego tlenu z butli.

Nagrody:

I miejsce (Nagroda Magellana) dla „Atlasu gór świata” w kategorii „atlas turystyczny”, Konkurs „Najlepsze publikacje turystyczne 2013 roku” organizowany przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Nagroda Publiczności dla „Atlasu gór świata” w kategorii „inne mapy i atlasy”, Konkurs „Mapa Roku 2013” organizowany przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich

Region

Państwo świat

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl